English : polski

2. Bieg Czekoladowy – Smak lata

Opublikowano: 1 lipca 2016

Na starcie 2. Biegu Czekoladowego – Smak lata stanęło prawie 700 dorosłych biegaczy i chodziarzy Nordic Walking, którzy pokonali dystans 5 km oraz  200 dzieci ścigających się na dystansach od 300 do 900 m.

Wszyscy rywalizowali w iście letnich warunkach w poznańskim Parku Cytadela. Bieg miał przede wszystkim charakter aktywnego wejścia w okres wakacyjny pod hasłem: „Zdrowo, smacznie i bezpiecznie” oraz ostatniego sprawdzianu formy przed Mistrzostwami Europy w triathlonie.

Areną zmagań sportowców był poznański park Cytadela, znany wszystkim lokalnym biegaczom i uchodzący za idealne miejsce do treningów dzięki różnorodnemu ukształtowaniu terenu.  Podczas ostatnich zawodów największym wyzwaniem dla uczestników było zmierzenie się z upałem, który w miniony weekend panował w stolicy Wielkopolski, ale organizatorzy stanęli na wysokości zadania zapewniając tyle wody do picia i schłodzenia, że po imprezie zostało jeszcze w rezerwie pół tysiąca butelek wody.

Było naprawdę gorąco, dosłownie i w przenośni – mówi Przemysław Walewski, dyrektor Biegu Czekoladowego, prezes Akademii Młodych Olimpijczyków. – Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników, którzy wystartowali w tych jakże trudnych warunkach. To impreza, która już podczas pierwszej edycji stworzyła swój mikroklimat, którego znakami rozpoznawczymi są uśmiechy, życzliwość. Cieszę się, że ta ostatnia poznańska impreza z cyklu Road to Enea Challenge Poznań pokazała, że mamy tutaj prawdziwych twardzieli – dorosłych i dzieciaków , którzy bez problemów poradzą sobie w lipcowym triathlonie (22-24 lipca – przyp. red.) – dodał znany maratończyk.

Imprezie towarzyszyły badania specjalistów medycyny sportowej, miasteczko samochodowe dla dzieci ustawione przez policjantów z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu oraz strefa relaksu przygotowana specjalnie przez firmę Żabka S.A.

W młodości siła

To nietypowe, sportowe rozpoczęcie wakacji najlepiej będzie wspominał 17-letni Wiktor Maćkowiak, który dystans 5 km pokonał w 16 min. 32 sek. i zdecydowanie wygrał, zostawiając w tyle wielu bardziej doświadczonych zawodników. Podium uzupełnili Zbiginiew Kledzik (00:16:39) oraz Miłosz Popko (00:17:18).

Zdecydowanie większe emocje towarzyszyły rywalizacji kobiet, w której różnica pomiędzy pierwszą a trzecią zawodniczką wyniosła zaledwie… trzy sekundy! Najszybsza na finiszu okazała się Katarzyna Kołaczkowska-Szcześniak (00:20:23), a tuż za nią uplasowały się Małgorzata Wawrzyniak (00:20:24) oraz Agnieszka Zakrzewicz-Podlecka (00:20:26).

Już niedługo więcej emocji

– Kolejna edycja Biegu Czekoladowego pokazała, że ludzie pokochali ten cykl. Chcemy to wykorzystać i przy okazji edukować biegaczy i chodziarzy, zapewniając porady specjalistów – mówi dr Maciej Nowak z Centrum Medycznego Dynasplint, współorganizator imprezy.

– Podczas minionej edycji pokazywaliśmy, jak miło i przede wszystkim bezpiecznie można spędzić wakacje. Podobnych „szkoleń” możemy spodziewać się w przyszłości – dodaje  Przemysław Walewski, który jest organizatorem również Biegu po Schodach Collegium Altum (22 października br.) oraz Poznań 11.11 Bieg Niepodległości (11 listopada o godz. 13.00)– Tymczasem rezerwujcie w kalendarzach datę 12 lutego 2017 roku, ponieważ wtedy odbędzie się kolejna, już trzecia, walentynkowa edycja najsłodszego biegu w Poznaniu – dodaje.

Po 2. Biegu Czekoladowym – Smak lata cykl imprez Road to Enea Challenge Poznań, który ma za zadanie przygotować zawodników do poznańskich Mistrzostw Europy w triathlonie, powoli dobiega końca. Ostatnią szansą na sprawdzenie swojej dyspozycji będzie udział w jednej z dwóch imprez biegowych (Enea Challenge Woman’s Run oraz Bieg Nocny), które odbędą się dzień przed zmaganiami triathlonistów, czyli 22 lipca.

Więcej informacji na temat Enea Challenge Poznań oraz imprez towarzyszących można znaleźć na stronie: http://challenge-poznan.pl/

Natomiast więcej informacji na temat Biegu Czekoladowego można znaleźć na stronie: www.biegczekoladowy.pl i www.wszystkoobieganiu.pl